چرا به سراغ زیپرشین لاتک برویم؟

 

در دنیای امروز تکنولوژی و فناوری با سرعت بسیار بالایی در حال ‌رشد و تکامل است. در این میان همه ما به دنبال راهی هستیم تا این داده‌ها و اطلاعات را به‌ صورت حرفه‌ای و منسجم به مخاطبان ارائه دهیم. معمولاً نوشتن کتاب و مقاله متداول‌ترین نوع ارائه این مطالب است. حال سؤال پیش می‌آید که چه قالبی برای نشان‌ دادن و بیان مجموعه‌ای از متون و جدول‌ها و فرمول‌ها و قواعد ریاضی می‌تواند رضایت‌بخش باشد؟

در پاسخ به این سؤال در میابیم که بسته زیپرشین لاتک یکی از بهترین و قدرتمندترین برنامه‌های حروف‌چینی است و می‌تواند کیفیت متن را بسیار بالا ببرد. در ادامه بررسی می‌کنیم که چرا این بسته تا این‌قدر مهم بوده و باید هرچه سریع‌تر برای متن‌های آکادمیک و علمی به سراغ آن برویم.

نماد جهانی برنامه لاتک

شناخت ماهیت پرشین لاتک

در زمانی که علوم کامپیوتری در حال ‌رشد و پیشرفت بود، نیاز به یک واژه‌پرداز حرفه‌ای جهت کارهای علمی و قواعد ریاضی بسیار احساس می‌شد. از همین رو دانشمندان علوم کامپیوتری سیستم تک را برای انجام کارها و تایپ کردن متون ارائه کردند. بعد از سال‌ها تلاش و برنامه‌نویسی یک پکیج حروف‌چینی منسجم حاصل شد اما آنها با یک مشکل روبه‌رو شدند. اینکه این برنامه قدری پیچیده بود و همین کار با آن را برای عموم دشوار می‌کرد.

سازنده برنامه برای این مشکل هم راه حلی پیدا کرد. او دسته‌هایی از ماکروها را به وجود آورد که به مخاطبان این امکان را می‌داد که بهتر با برنامه ارتباط برقرار کنند. به همین صورت لاتک متولد شد. به‌ مرور زمان این برنامه در میان جامعه علمی و دانشگاهی محبوب شد و افراد زیادی تصمیم گرفتند تا برای لاتک بسته‌های پیشنهادی و کاربردی بسازند. یکی از همین بسته زیپرشین لاتک بوده که یک بسته قدرتمند برای فارسی‌زبانان است.

همان‌طور که برنامه اصلی برای انگلیسی‌زبانان امکانات وسیعی را ایجاد کرد، بسته زبان فارسی آن نیز بسیار حرفه‌ای و پرکاربرد طراحی شده است. این بسته را می‌توانید در کنار سایر امکاناتی که برای لاتک طراحی شده است فراخوانی کنید و از مزایای یک تایپ مرغوب و استاندارد با زیپرشین بهره ببرید.

زیپرشین چه ویژگی‌های مثبتی دارد؟

حال که به ماهیت و چگونگی پیدایش لاتک و زیپرشین پی بردیم و دانستیم که چقدر برای مصارف آکادمیک پرکاربرد است، به سراغ سایر نکات مثبت این نرم‌افزار می‌رویم. در هر قسمت به یک ویژگی اشاره خواهیم کرد که زیپرشین را از بقیه برنامه‌های حروف‌چینی متمایز خواهد کرد.

خروجی کار چیزی فراتر از آنچه که می‌نویسید خواهد بود

حتماً تاکنون پیش‌آمده که بخواهید متنی را درون یک واژه‌پرداز تایپ کنید. متداول‌ترین نمونه واژه‌پرداز که روی هر سیستمی به چشم می‌خورد، مایکروسافت آفیس ورد است. این برنامه به ‌گونه‌ای کار می‌کند که شما هرآنچه را که می‌نویسید برایتان به‌صورت خروجی نشان خواهد داد. شما هر چیزی را که می‌نویسید تحویل خواهید گرفت.

برای نوشتن متون می‌توان از برنامه‌های حروف‌چین گوناگون استفاده کرد.

 

شاید تصور کنید که این مورد برای شما سودمند است اما باید در نظر بگیرید که شما در هنگام تایپ کردن باید به کیفیت محتوا اهمیت بدهید و نباید فکر خود را مشغول مسائلی مانند ظاهر متن کنید. همین مسئله باعث می‌شود که شما بخواهید برای جداکردن مسئله ظاهر و محتوا به سراغ زیپرشین لاتک بروید.

کاربرانی که برنامه لاتک را انتخاب می‌کنند در یک فضای مشخص تنها روی متن خود و کیفیت آن تمرکز خواهد کرد. سپس می‌توانند تغییرات و دستورات خود را روی آن اعمال کرده و نتایج را در خروجی که به ‌صورت یک فایل جداگانه حاصل می‌شود ببینند.

زیپرشین لاتک از ورد هوشمندتر است

معمولاً افراد به دلیل سهولت در استفاده و رابط کاربری بسیار ساده در متن‌های کوتاه به سراغ آفیس ورد می‌روند. در این حالت نوشتن مقدمه و بدنه متن و نتیجه شاید به زحمت زیادی نیاز نداشته نباشد اما آیا برای نوشتن یک مقاله ۱۰۰ صفحه‌ای نیز همین شرایط برقرار است ؟ قطعاً این‌طور نیست و شما برای نوشتن یک مقاله که از طرفی بار علمی زیادی داشته و از طرف دیگر باید ساختار خود را به ‌خوبی حفظ کند، به دردسر زیادی خواهید افتاد.

زیپرشین می‌تواند قسمت‌های گوناگون مانند مقدمه را تشخیص دهد.

در این حالت دستورهای از پیش تعیین شده و هوشمند زیپرشین لاتک برای شما این امکان را فراهم خواهد کرد که عنوان هر قسمت را تحت حالت کدنویسی بنویسید. موتور حروف‌چین به‌ صورت خودکار تمامی ضوابط و شرایط ساختاری مقاله را روی متن شما اعمال خواهد شد.

مورد دیگری که باید در این بخش به آن اشاره کنیم این بوده که زیپرشین به شما این امکان را می‌دهد که تحت دستورات موجود در بسته‌ها بتوانید جدول و فهرست اضافه کنید. بخش فهرست عنوان‌ها و تصاویر و بخش نمایه‌ها و منابع و مأخذ همگی دستورات خاص خود را دارند. در حالتی که برای برنامه‌ای مانند ورد باید همه این مطالب را به ‌صورت دستی وارد کنید.

زیپرشین لاتک خارج از دستور شما عمل نمی‌کند

مواقعی پیش‌آمده است که در صفحه ورد فضای کافی وجود دارد اما شما نمی‌توانید متن یا تصویر را در آن قسمت اضافه کنید.

در واقع ورد تحت یک برنامه‌نویسی و منطق مصنوعی بسیاری از موارد مشابه را در کنار هم به ‌عنوان موقعیت خاص در نظر گرفته و از انجام کار موردنظر شما جلوگیری می‌کند.

مواقعی هم پیش می‌آید که ما در حال کار با یک متن و سند پر از تصاویر و جدول هستیم. زمانی که تمامی میزان‌ها و موارد را تنظیم کرده‌ایم، ناگهان متوجه می‌شویم که باید قسمت دیگری هم به متن اضافه شود و همین مسئله باعث به‌هم‌خوردن نظم تمامی مطالب باقی‌مانده خواهد شد.

باید بدانید که زیپرشین لاتک این مشکل را با برنامه‌نویسی منطقی خود رفع کرده است. تنظیمات جدید به هوشمندانه‌ترین نحو ممکن اعمال می‌شود و شما بر محل قرارگیری متون و تصاویر نظارت کامل خواهید داشت. این نظم به دلیل آن بوده که شما برای هر بخش کدنویسی و دستور خاص آن را وارد کرده‌اید. البته نگران نباشید چون کدنویسی لاتک اصلاً سخت نبوده و به پیش‌نیاز و مهارت خاصی نیاز ندارد.

حروف‌چینی و ریاضیات با لاتک بسیار ساده‌تر است

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم این برنامه نخستین‌بار برای امور دانشگاهی ارائه شد. بهتر است بدانید که نتیجه خروجی زمانی که برای متن از فرمول‌ها استفاده می‌کنید بسیار چشمگیر خواهد بود و شما هرگز به سراغ واژه‌پردازهای معمولی نخواهید رفت. بسیاری از وب‌سایت‌های علمی لاتکس را برای ارائه مطالب خود انتخاب می‌کنند. زیپرشین لاتک نیز برای کاربران فارسی همین امکانات را فراهم کرده است.

این برنامه به‌خوبی می‌تواند فرمول‌های ریاضی را برای شما نمایش دهد.

برنامه لاتک مانند یک پژوهشگر سلسله‌مراتب و نحوه نگارش متون علمی را می‌داند

Related Posts

Leave a Reply