برنامه زیپرشین لاتک یکی از بهترین سیستم‌های موجود و شناخته شده است که برای کاربران امکانات فراوانی را مهیا کرده است. این برنامه شما را قادر می‌سازد تا به کمک برنامه‌نویسی‌ها و فرمان‌ها بتوانید برای خود کتاب، مقاله، پایان‌نامه و… را بنویسید. البته مشکلات زیپرشین هم ممکن است سبب شود که در برخی مواقع با دشواری‌هایی مواجه شوید. در ادامه قصد داریم تا به این مشکلات بپردازیم.

قبل از مطالعه این مطلب میتوانید با مشخصات یک سند لاتک آشنا شوید.

بهتر است شما ابتدا به ‌خوبی روش نصب زیپرشین و همچنین انواع دستورات و شیوه کار با آن را فرا بگیرید و بعد به سراغ یافتن نحوه رفع کردن مشکلات بروید. این برنامه جزئیات زیادی دارد و برای یادگیری آن باید صبر و حوصله داشته باشید و در کنار آن زمان مشخصی را برای یافتن راه‌های مختلف و امتحان کردن کنار بگذارید. فراموش نکنید که در کنار تعدادی از مشکلات، برنامه زیپرشین مزایای بسیار زیادی دارد و متن شما را با کیفیت بالایی تدوین خواهد کرد.

رایج‌ترین مشکلات زیپرشین که ممکن است با آنها روبه‌رو شوید

همان‌طور که اشاره کردیم برنامه زیپرشین بسیار حرفه‌ای و قدرتمند برنامه‌نویسی شده و به ‌تمامی معیارهایی که یک فرد برای نوشتن مقاله استاندارد به آنها احتیاج دارد واقف است. در کنار تمامی ویژگی‌های مثبت این برنامه، قصد داریم تا به عمده‌ترین مسائل و مشکلات این برنامه نیز بپردازیم.

مسائلی که در هنگام اضافه ‌کردن پیوند با پکیج hyperref با آنها مواجه هستیم

اولین موردی که در لیست مشکلات زیپرشین قصد داریم به سراغش برویم مشکلی در طول پیوند پکیج hyperref است. اول ببینیم که این بسته چه وظیفه‌ای دارد؟ در واقع پکیج نام‌برده‌شده به ما کمک می‌کند که درون متن یک لینک را جاگذاری کنیم و با آن به صفحه دیگری ارجاع داده شویم. حال مشکل کجاست؟

در حقیقت مشکل به علت یکی از موتورهایی که با زیپرشین کار می‌کند به وجود آمده است. موتور زی تک به‌ گونه‌ای عمل می‌کند که با لینک‌های کوتاه‌تر از یک خط مشکلی ندارد. مشکل از جایی شروع می‌شود که طول لینک مورد نظر از یک خط بیشتر باشد. در این شرایط به‌ جای اینکه تنها قصد مورد نظر به ‌صورت پیوند در بیاید، کل پاراگراف لینک می‌شود. این مورد از باگ‌های شناخته شده‌ای به شمار می‌آید که هنوز هم برطرف نشده است.

در این میان سؤال پیش می‌آید که آیا راه‌حلی هم وجود دارد؟ بله. خوشبختانه هم اکنون وب‌سایت‌های زیادی هستند که برای شما کار کوتاه‌ کردن لینک را انجام می‌دهند. در واقع این سایت‌ها جایی برای درج کردن لینک طولانی دارند و بعد از اینکه لینک جاگذاری شد، برای شما طی یک عملیات همان لینک را کوتاه می‌کنند. به این صورت شما می‌توانید لینک کوتاه‌تری که مشکلی ایجاد نمی‌کند را درون متن خود قرار دهید.

زمانی که بعضی از خطوط و بندها با هم در یک تراز قرار نمی‌گیرند

یکی دیگر از مشکلات زیپرشین که ممکن است بعضی مواقع با آن روبه‌رو شوید مسئله هم تراز نشدن خط‌ها است. در این حالت زمانی که شما در حال تایپ کردن یک متن هستید، تمامی قواعد ساختاری را به کار برده‌اید. اما وقتی که خروجی متن را می‌بینید متوجه می‌شوید که این متن ساختار درستی ندارد و بعضی از کلمات وارد حاشیه متن شده‌اند. در این حالت شکل ظاهری کاملاً نادرست و غیراستاندارد بوده و ارزش متن شما را زیر سؤال می‌برد.

این مشکل می‌تواند به‌عنوان یک باگ تلقی شود که ممکن است حداقل یک مرتبه برای هر کسی پیش بیاید. خب راه‌حل آن چیست؟ شما باید زمانی که می‌خواهد در ابتدای کار بسته زیپرشین را فرا بخوانید در کنار آن به یک پارامتر به نام  Kashidaنیز اشاره کنید. این پارامتر به زیپرشین اعلام می‌کند که هنگان یکسان کردن طول هر خط به ‌جای اضافه ‌کردن فاصله میان واژه‌ها، خود کلمه را کشیده‌تر کند. برای استفاده از این پارامتر باید در ابتدای متن برنامه‌نویسی زیر را انجام دهید:

  • \usepackage[Kashida]{xepersian}

زمانی که از این پارامتر استفاده می‌کنید، متن شما به‌ خوبی تراز می‌شود و می‌توان آن را از گروه مشکلات زیپرشین خارج کرد؛ اما به مشکل دیگری ممکن است برخورد کنید. این مشکل را در مورد بعدی بررسی خواهیم کرد.

فونت‌های سازگار و ناسازگار با پارامتر Kashida

گفتیم که این پارامتر به‌ جای ایجاد فاصله میان کلمه‌ها، خود آن کلمه را کشیده‌تر می‌کند. اما مسئله دیگری که ممکن است با آن برخورد کنید این است که بعضی از فونت‌ها خودشان کلمه را کشیده می‌کنند. این مسئله باعث شده که کلاً متن دچار آشفتگی شود. معمولاً فونت‌های دسته ایکس دچار این مسئله می‌شوند. از بهترین قلم‌هایی که می‌توانند جلوی این‌گونه مشکلات زیپرشین را بگیرند باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • فونت یاس (نمونه آپدیت شده زی بی یاس)
  • فونت شهرزاد و لطیف (باید اشاره کرد که این دو مورد حالت عربی دارند و ممکن است برای همه کاربردها مناسب نباشند)
  • فونت نیریزی (البته این فونت معمولاً برای حروف‌چینی آیه‌های قران استفاده می‌شود.)

شاید متن شما با این نوع فونت‌ها چندان جور در نیاید. در این حالت خود شما باید با استفاده از برخی علائم نگارشی تلاش کنید تا میزان فرورفتگی‌ها و حاشیه‌ها را تنظیم کنید.

عدم مطابقت با پکیج beamer

بسته زیپرشین با برخی از پکیج‌هایی که تاکنون ارائه شده است، تا حدودی یا کاملاً سازگار نیست. استفاده از پکیج‌های ناسازگار باعث خواهد شد که متن شما دچار آشفتگی شود و نتوانید یک خروجی دلخواه و باکیفیت داشته باشید. یکی از بسته‌هایی که هنوز با زیپرشین همسان‌سازی و هماهنگ نشده بسته beamer است.

برای حل کردن این دسته از مشکلات زیپرشین، شما باید به سراغ بسته‌های مشابه و یا جایگزین بروید. بسته‌های مشابه، عملکردی شبیه به همان بسته اولیه را دارند اما از طرفی برای زیپرشین مناسب‌سازی شده‌اند تا بتوان با آنها خروجی استاندارد گرفت.

بسته جایگزین برای beamer کلاسی به نام bidipresentation است که به شما این امکان را می‌دهد که در بستر زیپرشین بتوانید اسلایدهایی به زبان فارسی ایجاد کنید. کلاس bidipresentation قسمتی از پکیج اصلی بی دی است و خوشبختانه به‌ خوبی با زیپرشین سازگار است. شما اگر راهنمای پکیج بی دی را بررسی کرده و بخوانید، به‌ خوبی روش کار با این کلاس را یاد می‌گیرید.

کلام آخر

تاکنون به مزیت‌ها و امکاناتی که بسته زیپرشین به ما ارائه می‌دهد اشاره کردیم و آنها را برشمردیم. حال در این مطلب به مشکلات و باگ‌هایی که ممکن است در طول کار با زیپرشین برخورد کنید پرداختیم. مشکلات زیپرشین آن‌قدر زیاد نیستند که کاربر را از کار با این بستر منصرف کنند. در حقیقت تمامی بسترهای حروف‌چینی در دنیا تعدادی مزیت و معایب دارند و زیپرشین نیز از این مسئله استثنا نیست.

Related Posts

Leave a Reply