آنچه که پیش از تایپ زیپرشین لاتکس لازم است بدانید!

نکات تایپ زی پرشین لاتکس لاتک

موتور حروفچینی زی لاتک یا زی لاتکس یک بستر مناسب برای نوشتن مقالات دارای فرمول، کتاب، پایان‌نامه‌های دانشگاهی و… است. در این مقاله قصد داریم تا با تایپ زی پرشین لاتکس بیشتر آشنا شویم.

 

"یکی

 

ماهیت زی پرشین را بهتر بشناسیم

همان‌طور که گفتیم زی لاتکس یک موتور باکیفیت حروف‌چینی است. این موتور پکیج‌های مختلف و متنوعی در حدود 4000 نوع دارد. یکی از این پکیج‌ها که در این مقاله موردتوجه ماست زیپرشین است. حال در مورد ماهیت کلی زیپرشین باید بگوییم که این تایپ یک دسته از ماکروها بوده که بسته مشخص و معروفی از زی لاتکس است. آنچه که تایپ زیپرشین لاتکس به ما می‌دهد یک خروجی و حاصل بسیار باکیفیت و مناسب است. برای دسترسی به زیپرشین می‌توانید به مرکز رسمی بایگانی‌ها و سوابق تک مراجعه کنید.

محیط برنامه زی پرشین
محیط برنامه زی پرشین

مالک زی پرشین کیست و منافع آن برای چه کسی می‌رود؟

جالب است بدانید که زیپرشین یک برنامه آزاد بوده و مجوزی به نام LPPL دارد. این مجوز بیان می‌کند که لاتکس در انحصار هیچ سازمان یا شرکت خاصی نیست. این برنامه پرکاربرد به‌ صورت رایگان و آزاد در اختیار همه افراد قرار دارد. این نرم‌افزار قابلیت دستکاری و به‌روزرسانی توسط کاربران حرفه‌ای‌تر را هم دارد. البته به این نکته باید اشاره کنیم که هر تغییری باید در زیرمجموعه مجوز LPPL قرار بگیرد.

زیپرشین به‌صورت آزاد در اختیار همه است.

 

برای نصب زیپرشین روی رایانه شخصی چه کاری باید کرد؟

نصب و اجرای این نرم‌افزار بسیار ساده است و تفاوت چندانی با سایر برنامه‌ها ندارد. تنها این موضوع را فراموش نکنید که برای راه‌اندازی برنامه تایپ زیپرشین لاتکس باید از قبل یک توزیع تک را روی سیستم خود آماده داشته باشید.

شاید برایتان جای سؤال باشد که توزیع تک چیست؟ این توزیع در واقع بسته و سیستمی از موتورهای نوشتن و حروف‌چینی تک، قلم‌های نوشتن، ماکروها و وسیله‌های موردنیاز متفرقه است. مهم‌ترین توزیع‌های تک که برای سیستم‌عامل ویندوز ارائه شده‌اند تک لایو یا تکس لایو (tex Live) و همچنین میک تک یا میک تکس (Mik Tex) هستند. برای سیستم‌عامل‌های لینوکس و مکینتاش نیز توزیع تک یا تکس لایو پیشنهاد می‌شود.

خبر خوش این است که در حال حاضر توزیع زیپرشین لاتکس در نسخه‌های رسمی توزیع‌های معروف تک به ‌صورت ثابت قرار داده شده است. شما با نصب یکی از توزیع‌های رسمی تک می‌توانید از آخرین و جدیدترین نسخه زیپرشین لاتکس هم بهره‌مند باشید. پس برای انجام تایپ زیپرشین لاتکس تنها کافی است تا یکی از آن توزیع‌ها که اشاره شد را نصب کنید.

گام‌هایی که در ادامه گفته می‌شود را می‌توانید قدم‌به‌قدم انجام دهید تا از درستی نصب زیپرشین اطمینان حاصل کنید. در ابتدای کار یکی از توزیع‌های تک که به آنها اشاره شد را نصب کنید. این کار تنها با زدن گزینه‌های بعدی و نصب انجام می‌شود.

سپس ویرایشگرهایی که کار با آنها برایتان ساده و راحت‌تر است را نصب کنید. اگر با سیستم‌عامل ویندوز کار می‌کنید در گام بعدی نرم‌افزار سوماترا را نیز نصب کنید. حال باید قلم‌هایی که برای حروفچینی و تایپ زیپرشین لاتکس به آن‌ها نیاز دارید را نصب کنید. یک فولدر را امتحانی باز کنید و پروسه حروفچینی را انجام دهید. در نهایت به سراغ ذخیره کردن متن بروید. اگر همه تغییرات با فرمت  PDF در خروجی قرار داشتند یعنی فرایند نصب کامل و بدون ایراد بوده است.

 

چه ویرایشگرهایی برای متن‌ها بهتر است؟

همان‌طور که اشاره کردیم برای اجرای زیپرشین باید یک ویرایشگر هم داشته باشیم. با توجه ‌به این نکته که زیپرشین با استانداردها و معیارهای یونی کد همخوانی دارد، هر ویرایشگر زیرمجموعه یونی کد نیز برای این کار مناسب است. حتی از نوت پد موجود در سیستم‌عامل ویندوز هم می‌توانید استفاده کنید.

آیا ویرایشگری مانند وین ادت هم برای زیپرشین کاربرد دارد؟

وین ادت ویرایشگری است که بسیاری از نسخه‌های منتشر شده از آن با استانداردها و نحو کار یونی کد همخوانی نداشت و تایپ زیپرشین لاتکس با آن امکان‌پذیر نبود. زمانی که نسخه ششم این ویرایشگر در دسترس کاربران و نویسندگان قرار گرفت مشخص شد که با یونی کد همخوانی دارد و برای گام‌های نصب یک گزینه مناسب است.

آنچه که زیپرشین را برای نگارش به زبان فارسی ایده‌آل می‌کند.

تاکنون معروف‌ترین سند نگار دنیا مایکروسافت ورد بوده است اما بسیاری از اهداف کاربران فارسی‌زبان را برآورده نمی‌کند. احتمالاً می‌دانید که لاتک نسبت به مایکروسافت درد برتری‌هایی دارد. تمام آن برتری‌ها شامل زیپرشین هم می‌شود. در ادامه امکاناتی که در تایپ زیپرشین لاتکس وجود دارد را بررسی می‌کنیم.

کاربرد زیپرشین برای شعرهای فارسی

اگر به برنامه مایکروسافت ورد آشنایی و تسلط داشته باشید می‌دانید که بخش مشخصی برای نگارش شعرهای فارسی وجود ندارد. زیپرشین لاتکس این خلأ را پرکرده و یک فضای مخصوص برای نگارش و ویرایش انواع شعرهای فارسی در اختیار کاربران قرار داده است.

شماره‌گذاری صفحه

هر متنی که با تایپ زیپرشین لاتکس تهیه و تنظیم شده است به‌صورت اتوماتیک شماره‌گذاری می‌شود. این شماره‌گذاری با اعداد فارسی انجام شده و حتی برای داخل نوشته نیز امکان شماره‌گذاری و عنوان‌بندی وجود دارد. شما می‌توانید عناوین مختلف را به حالت حروف الفبای فارسی و ابجد، اعداد اصلی (یک، دو و….) و حتی اعداد ترتیبی (اول … دهم، و … هزارم و …) از یکدیگر مجزا کنید.

ویرایش پانویس‌ها

عنوان دیگری که باعث تمایز زیپرشین لاتکس با ورد می‌شود همین پانویس است. اگر شما بخواهید به زبان فارسی یک پانویس ایجاد کنید خط از راست به چپ تنظیم می‌شود. اگر پانویس شما انگلیسی باشد برنامه به‌ صورت خودکار از چپ شروع به نوشتن می‌کند.

وقتی سراغ پانویس بروید به ‌صورت خودکار خطی ظاهر می‌شود که متن اصلی شما را از آنچه که در پایین صفحه در پانویس قرار می‌دهید جدا می‌کند.

اطلاعات تکمیلی در مورد زیپرشین

فقدان یک ویرایشگر که فرمول‌ها و متون را برای فارسی‌زبانان به‌سهولت ایجاد کند سبب به‌وجودآمدن این برنامه شد. در هنگام تایپ زیپرشین لاتکس شما می‌توانید تاریخ‌های موردنیاز را به هجری شمسی درج کنید. همچنین این امکان وجود دارد که مراجع به‌ صورت خودکار شماره‌گذاری شوند.

"<yoastmark

 

کلام آخر

در این مقاله به برنامه زیپرشین نگاهی کوتاه انداختیم. ابتدا با ماهیت کلی برنامه زیپرشین آشنا شدیم و آن را بهتر و کامل‌تر از قبل شناختیم. بعد از آن پی بردیم که هیچ کسی مالکیت حقوقی این برنامه را در اختیار ندارد و فقط در زیرمجموعه مجوزها اجرا می‌شود. سپس با روش نصب کردن آن و پیش‌نیازهای تایپ زیپرشین لاتکس آشنا شدیم. در نهایت به ویرایشگرهای مناسب، دلایل استقبال فارسی‌زبانان و نکات تکمیلی پرداختیم.

Related Posts

Leave a Reply