برنامه زیپرشین لاتک یا لاتکس یک برنامه بسیار حرفه‌ای و مناسب برای امور حروف‌چینی به شمار می‌رود. کسانی که متن‌های علمی خود را با فرمول‌های مخصوص و آمار و ارقام می‌نویسند، معمولاً این برنامه را به مایکروسافت آفیس ورد ترجیح می‌دهند. علت آن این بوده که زیپرشین از ورد بسیار هوشمندتر و کارآمدتر است. شما باید ابتدا یاد بگیرید که این برنامه را چطور بر روی سیستم خود نصب کرده و بعد به سراغ آموزش کار با لاتکس بروید. در ادامه مطالب می‌آموزید که چطور با این برنامه کار کنید.

آنچه که پیش از شروع کار باید بدانید

همان‌طور که می‌دانید برنامه لاتکس با بقیه برنامه‌های رایج برای نوشتن مانند نوت پد و یا ورد فرق داشته و این تفاوت از ابتدای نصب و اجرا تا زمان کار کردن و دیدن خروجی پروژه کاملاً نمایان است. نرم‌افزارهای ساده‌ای مثل ورد این‌گونه هستند که شما برنامه را اجرا می‌کنید و بعد از باز شدن پنجره کار نوشتن آغاز خواهد شد. باید بدانید که یکی دیگر از تفاوت‌ها همین مورد است. قبل از شروع کار تایپ در لاتکس باید مقداری کدنویسی کنید. در بخش بعدی این فرایند به ‌صورت مفصل بیان خواهد شد.

آغاز آموزش کار با لاتکس با کدنویسی

عبارت معروف سلام دنیا یا همان  HELLO WORLD! برای آغاز هر نوع کدنویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این کار هم همان‌گونه که در تصویر مشاهده می‌کنید مورد استفاده قرار گرفته است. اما بیایید این عبارت‌ها را تحلیل کنیم. اولین عبارت این‌گونه بیان می‌کند که شما می‌خواهید تا یک نوشته از نوع مقاله را وارد کنید. البته این نوشته قرار نیست به‌ صورت دانشگاهی و تخصصی و علمی باشد. با چنین کدنویسی شما امکان تایپ تا ۱۰۰۰ صفحه را خواهید داشت.

 

 

در گام بعدی برای آموزش کار با لاتکس به سراغ عبارت دوم می‌رویم. این عبارت در واقع این پیام را از شما به موتور حروف‌چینی می‌رساند که قصد دارید تا کار متن نویسی را آغاز کنید. حال این کد به چه علتی اهمیت دارد؟ باید بدانید که در هنگان تماشای خروجی تنها عبارت‌های موردنیاز شما نمایش داده خواهد شد و عبارت‌های کدنویسی شده از دید مخاطبان مخفی می‌شود. عبارت شروع نوشتن باعث شده تا متن اصلی مقاله را از کدنویسی‌ها تمایز دهید.

به سراغ سومین عبارت در کدنویسی شروع مقاله می‌رویم. این عبارت در حقیقت همان خروجی مدنظر ما بوده که قرار است در خروجی کار نشان داده شود. بعد از آن عبارت ختم نوشتن را به برنامه اعلام می‌کنید. این جمله نشان می‌دهد که تنها عبارت‌هایی باید در خروجی کار نشان‌ داده شده باشند که در میان کدنویسی شروع و پایان وجود دارند.

همان‌طور که در ابتدای آموزش کار با لاتکس دیدید، کدنویسی برای این برنامه به دانش و مهارت خاصی نیاز ندارد و تنها نکته مهم این است که بهتر است هیچ‌کدام از بخش‌های تعیین نوع و شروع و پایان را جا نیندازید و دقت داشته باشید که در آغاز تمام دستورات باید از علامت اسلش/ استفاده کنید.

چگونه نتیجه تایپ را در لاتکس ببینیم؟

همان‌طور که در بخش قبلی دریافتید، آنچه که شما می‌نویسید با نتیجه کار متفاوت خواهد بود. وقتی که کار نوشتن شما تمام شد باید پروسه جداگانه‌ای را طی کنید تا بتوانید از خروجی پروژه خود اطلاع حاصل کنید. در ادامه فرایند آموزش کار با لاتکس قدم‌به‌قدم نحوه دیدن خروجی را به شما خواهیم گفت.

در این قسمت شما نیاز دارید تا کدهایی که در قسمت قبلی نوشتید را داخل یک پوشه متنی بگذارید. بعد گزینه تغییر نام را انتخاب کرده و برای آن پسوند  tex را بنویسید. برای آن یک نام پیش‌فرض در نظر می‌گیریم و باقی کار را با نام پیش‌فرضی که در متن می‌بینید ادامه خواهیم داد. یک پرونده با نام پیش‌فرض هم در نظر می‌گیریم که در درایوی مانند D قرار می‌دهیم.

برای اینکه بتوانید خروجی بگیرید باید به کمک خط فرمان به راهی که پوشه در آن قرار دارد بروید و یک فرمان به اسم PDFLATEX را برای آن اجرا کنید. اگر شما کارهای اشاره شده را به‌ درستی پیش برده باشید، در نهایت به یک فایل PDF با همان نام پیش‌فرض می‌رسید. زمانی که آن را بگشایید همان متن تایپ شده را می‌بینید.

 

 

باقی محتواهایی که به شما نمایش داده خواهد شد.

در بخش دیگری از آموزش کار با لاتکس می‌رسیم به باقی فایل‌هایی که در پوشه پیش‌فرض به وجود می‌آیند. در گذشته دانستیم که یک فایل با پسوند tex داریم که متن به همراه کدنویسی‌ها در قالب برنامه لاتکس است. فایل دیگری که برای ما آشناست همان خروجی با پسوند pdf است. حال فایلی را خواهید دید که با همان نام پیش‌فرض و پسوند log  به وجود آمده است. این مورد حاوی متونی بوده که گزارش‌های حروف‌چینی متن را به شما می‌دهد.

فایل دیگری که توجه شما را به خود جلب می‌کند پسوندی به ‌صورت aux به همراه همان نام پیش‌فرض را دارد. این فایل درواقع یک نمونه کمکی یا Auxiliary بوده که داده‌های مرتبط با فرایند منتقل‌کرده هر اجرا به مرتبه بعدی را در بر می‌گیرد.

آیا می‌توانیم در لاتکس فارسی بنویسیم؟

حتماً تاکنون نام زیپرشین لاتکس را شنیده‌اید. این برنامه قسمتی از پکیج‌های تایپ و حروف‌چینی لاتکس بوده که مخصوص کاربران فارسی‌زبان تولید شده است. با استفاده از زیپرشین و بعد از اتمام آموزش کار با لاتکس می‌توانید به ‌سادگی متون موردنظر خود را تایپ کنید.

تنها کاری که نیاز دارید تا انجام بدهید این بوده که دوباره کدنویسی کنید اما به شیوه جدید. ابتدا همان عبارت اول که باید نوع متن را تعیین کنید بنویسید. سپس نوع بسته‌ای که قرار بوده تا استفاده کنید را بنویسید. سپس کدنویسی مربوط به آغاز را نوشته و بعد متن را تایپ کنید. بعد از اینکه متن تمام شد نیز کدنویسی پایان را انجام دهید. در نهایت در خروجی کار متن فارسی خود را در همان قالب PDF خواهید دید.

زمانی که در کدنویسی بسته مورداستفاده را زیپرشین می‌نویسید، موتور حروف‌چینی متوجه شده که از چه پکیجی قرار است استفاده کنید. هرچه آیتم‌ها و ابزارها و کارهای بیشتری را بخواهید در دسترس داشته باشید باید مانند نمونه‌هایی که مشاهده کردید بسته‌های موردنیاز را فرا بخوانید.

 

کلام آخر

در این مطلب به بررسی آموزش کار با لاتکس پرداختیم. شما ابتدا دریافتید که این برنامه با ورد تفاوت‌هایی دارد و این تفاوت از نصب تا اجرا و شروع تایپ و دیدن خروجی کاملاً مشهود است. شما باید یاد بگیرید که ابتدای کار کدهای موردنیاز را بنویسید. سپس متن را تایپ کنید و بعد از آن کدنویسی مربوط به پایان را بنویسید. شما می‌توانید هر نوع پکیجی را با استفاده از شیوه اصولی کدنویسی فراخوانی کرده و استفاده کنید.

Related Posts

Leave a Reply