آشنایی کامل با روش نصب زیپرشین لاتک

برنامه زیپرشین لاتک یک بسته برای چیدن حروف و تدوین مقاله‌ها و متون است. این برنامه مخصوص زبان فارسی طراحی و تولید شده است. باید بدانید که این برنامه تفاوت زیادی با بقیه برنامه‌های حروفچینی همانند آفیس ورد دارد. اولین تفاوت روش نصب آن‌ها است. در این مقاله قصد داریم تا در کنار هم یاد بگیریم که روش نصب زیپرشین لاتک به چه صورت است و یک بسته زی لاتک را چگونه روی سیستم خود نصب کنیم تا بدون هیچ مشکلی شروع به کار کند.

 

آنچه که پیش از شروع فرایند نصب باید بدانیم

باید بدانید که زی پرشین گوشه‌ای از زی لاتک بوده و با بقیه نرم‌افزارهایی که روی کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود دارید بسیار متفاوت است. درواقع شما هیچ پوشه‌ای را نمی‌بینید که با نام لاتک و پسوند زی به شما نمایش داده شود. برنامه‌های دیگر بعد از اینکه پوشه فایل‌ها بارگیری شد، با کلیک کردن به‌ صورت خودکار شروع به نصب شدن می‌کنند اما برای این برنامه چنین نیست.

بهتر است بدانید که زی لاکت و همچنین زی پرشین گروهی از ماکروها هستند. به دلیل ماهیت آنها، شما نیاز دارید تا ابتدا یک برنامه دیگر که در ادامه معرفی خواهد شد را روی سیستم خود نصب و اجرا کنید تا در گام‌های بعد بتوانید لاتک را نیز نصب کنید.

شروع فرایند نصب زیپرشین

جهت انتصاب برنامه لاتک روی سیستم خود ابتدا یک توزیع یا تقسیم لاتک را باید بارگیری کرده و اجرا کنید. چیزی که اصطلاحاً توزیع تک شناخته می‌شود در واقع دربردارنده همه ابزارها و وسیله‌های لازم برای کار حروف‌چینی است. این ابزارها مثل نمونه‌های مختلف قلم و مداد، تعدادی بسته گوناگون، ادیتورها، نشان‌دهنده‌ها، سیستم‌های چیدمان حروف و ارقام و… هستند.

در این میان ممکن است سؤال پیش بیاید که با جست‌وجو به چند نمونه توزیع تک برخورد کردیم. حال کدام یک از آنها برای ما بهتر است؟ باید بگوییم که بهترین توزیع‌هایی که می‌توانیم به شما معرفی کنیم میک تک و تک لایو هستند. این نکته را فراموش نکنید که میک تک تنها امکان نصب شدن روی دستگاه‌های مجهز به ویندوز را دارد. از طرفی تک لایو این امکان را به شما خواهد داد تا روی دستگاه‌های ویندوزی و حتی مکینتاش اجرا شود.

با اینکه میک تک هنوز هم از بهترین‌ها به شمار می‌رود اما متأسفانه اخیراً در آپدیت‌های جدید نتوانسته با زیپرشین به‌ خوبی ارتباط برقرار کند. مشکلاتی که این توزیع در نمونه‌های تازه خود به وجود آورده سبب شده که کاربران کمتر به سراغ آن بروند. طبق تجربه‌های اخیر توصیه می‌کنیم که تا زمان برطرف‌ شدن این معضلات به سراغ تک لایو بروید.

تک لایو را چگونه نصب کنیم؟

حال که با بررسی انواع توزیع‌ها تصمیم گرفتیم تا تک لایو را داشته باشیم، بهتر است بدانیم که چگونه می‌توانیم آن را نصب و اجرا کنیم زیرا در فرایند آموزش روش نصب زیپرشین لاتک بسیار مؤثر است. تک لایو در دسته برنامه‌های آزاد قرار دارد. عده‌ای از افراد مشتاق و علاقه‌مند به سیستم تک درحال‌توسعه و پیشرفت این برنامه بوده و مدام نسخه‌های آپدیت شده را برای کاربران منتشر می‌کنند. این آپدیت‌ها می‌توانند حتی جزئی‌ترین باگ‌ها را هم برطرف کنند. علاوه ‌بر آن مدام ابزار و دسترسی‌های جدید هم به برنامه افزوده می‌شود.

اگر می‌خواهید تک لایو را نصب کنید دو شیوه پیش روی شماست. حالت اول این بوده که کامپیوتر خود را به اینترنت پرسرعت وصل کنید. سپس با جست‌وجو در اینترنت سعی کنید که آخرین نسخه را پیدا کرده و بارگیری کنید. در این زمان برنامه سایر فایل‌هایی که نیاز دارد را به ‌صورت اتوماتیک دانلود خواهد کرد. مشکلی که در این شیوه وجود دارد این بوده که باعث می‌شود تا سرعت بارگیری بسیار افت کرده و کند شود.

مسئله دیگر این است که چندین مرتبه پروسه دانلود متوقف شده و باید سریع متوجه این موضوع شوید تا دوباره برای دانلود اقدام کنید. از طرفی می‌توانید خاطرجمع باشید که آخرین و جدید تغییرات را در دسترس خود خواهید داشت.

راه دیگر در فرایند آموزش که می‌توانید تک لایو را داشته باشید این است که یک فایل ایزو یا ISO را تهیه کنید. در واقع این فایل تک لایو موردنظر شما را دربردارد و طبق آخرین گزارش‌ها حجم زیادی نیز خواهد داشت. البته حجم دقیق آن را باید از آخرین آپدیت چک کنید. مشکلی که در مورد این راه وجود دارد این بوده که در هرسال تنها یک‌مرتبه آپدیت خواهد شد.

این روش البته ویژگی‌های مثبت زیادی نیز دارد. اینکه شما تمام طول سال از یک نسخه استفاده می‌کنید و حجم اینترنت زیادی به ‌صورت مکرر از شما گرفته نمی‌شود. مورد دیگر این که نصب و اجرای آن بسیار ساده‌تر و با سرعت بیشتری خواهد بود. این روش برای کسانی که کار با رایانه را چندان بلد نیستند بهتر است.

روش نصب زیپرشین لاتک روی ویندوز

جهت آغاز کار به وب‌سایت‌هایی که فایل‌های تک لایو را در قالب ایزو ارائه می‌دهند بروید. دقت کنید که فایلی که در حال بارگیری است حتماً پسوند ایزو داشته باشد. بعد که دانلود شد آن را روی یک DVD رایت کنید. البته راه دیگری هم که پیش روی شماست این بوده که یک نرم‌افزار با امکان تولید درایو مجازی را به کار بگیرید. هرکدام از راه‌ها را که ادامه دهید به مسیری مانند تصویر پایین خواهید رسید.

در این مرحله چنین پنجره ای به شما نشان داده خواهد شد.

 

اگر روی برنامه کلیک کنید گزینه نصب شدن ظاهر می‌شود. بعد از آن که گزینه نصب را انتخاب کردید در منوی پیش روی شما گزینه اجرا نمایش داده خواهد شد. در این قسمت نیز بعد انتخاب پنجره جدیدی باز می‌شود. این پنجره تیره بوده و بعد از آن صفحه گرفتن تأیید و مسیر نصب‌ها نشان داده خواهد شد.

این پنجره تیره در گام بعد به شما نمایش داده خواهد شد.

 

بهتر است تا نشانی که از پیش تعیین شده است را تغییر ندهید. حتی اگر می‌خواهید مسیر نصب جدید وارد کنید حتماً دقت داشته باشید که این مسیر به‌ درستی و بدون فاصله انتخاب شده باشد. مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید این بوده که بهتر است آنتی‌ویروس خود را به‌ صورت موقت متوقف کنید. گاهی خود برنامه این پیشنهاد را به شما می‌دهد.

مسیر دریافت تأییدها و نصب به همین حالت خواهد بود.

 

با انجام این روش نصب زیپرشین لاتک و تأیید همه پیشنهادها و باز نگه داشتن پنجره نصب، این برنامه بعد از حدود نیم ساعت نصب خواهد شد. بعد از آن پیام نصب موفقیت‌آمیز به شما نمایش داده خواهد شد. حال که این فایل را نصب کرده‌اید، دیگر تمامی کارها انجام شده و برنامه زیپرشین لاتک نیز همراه همان فایل تک لایو و تعداد زیادی بسته دیگر روی سیستم شما موجود است.

کلام آخر

در این مطلب شما با ماهیت برنامه زیپرشین و همچنین روش نصب زیپرشین لاتک آشنا شدید. این برنامه برای حروف چینی و نوشتن فرمول‌ها و محتواهای علمی به شما کمک زیادی خواهد کرد. اگر فرایند نصب را آن‌طور که اشاره شد پیش ببرید هرگز با مشکل نصب روبه‌رو نخواهید شد.

Related Posts

Leave a Reply