اگر در حال مطالعه این مطلب هستید معنی آن این است که شما هم به برنامه حرفه‌ای و قدرتمندی نیاز دارید تا با آن مقالات و کتاب‌های خود را حروف‌چینی کنید. پیشنهاد ما این است که روی سیستم خود برنامه لاتک را نصب کرده و از هزاران پکیج آن بهره‌مند شوید. در ادامه قصد داریم تا به بررسی ویژگی‌ها و مشخصات سند لاتک بپردازیم و با آن بیشتر آشنا شویم. روش نصب و راهنمای گام‌به‌گام کار با این برنامه در سایر مقالات برای شما در دسترس است.

آشنایی با قسمت‌های مختلف یک سند لاتک

همان‌طور که می‌دانید برنامه لاتک با سایر سیستم‌های حروف‌چینی تمایزات ویژه‌ای دارد. در این راستا قصد داریم تا مهم‌ترین مشخصه‌های این برنامه را نام ببریم تا بهتر بتوانید با برنامه کار کنید.

پکیج‌های گوناگون

برنامه لاتک این امکان را برای شما مهیا کرده است تا آپشن‌ها و امکانات مختلفی را با توجه ‌به نیاز خود به ‌وسیله برنامه‌نویسی فراخوانی کنید. در واقع زمانی که یک فایل را آماده کردید می‌توانید خودتان مشخصات سند لاتک را تعیین کنید. شما این امکان را خواهید داشت که تعیین کنید چه نوع نوشته‌ای را می‌خواهید ایجاد کنید. در ابتدا مشخص می‌کنید که متن شما مقاله، کتاب، پایان‌نامه و یا چه چیز دیگری است.

یکی از مهم‌ترین پکیج‌های لاتک، پکیج مخصوص فارسی‌زبانان به نام زیپرشین است. شما زمانی که سند را ایجاد کردید و بسته مربوط به نوع متن را هم فراخوانی کردید، باید این بسته را هم اضافه کنید تا در ادامه مطلب برنامه به شما اجازه وارد کردن متن فارسی را بدهد. اما باید بدانید بسته‌های لاتک تنها محدود به همین موارد نیست. شما برای نوع قلم‌ها، انواع نمودارها و جدول‌ها و فهرست‌ها می‌توانید برنامه‌نویسی مخصوص انجام دهید و امکانات مختلفی را داشته باشید.

لوگوی بسته زیپرشین

برنامه‌نویسی‌های ساده اما کاربردی

اگر با پکیج‌های مختلف لاتک کار کرده باشید حتماً نیاز به استفاده از برنامه‌نویسی‌های مختلف را احساس کرده‌اید. برای کار با لاتک و پکیج‌های مختلف آن نیازی نیست که برنامه‌نویسی‌های کامپیوتری را بلد باشید اما باید به شیوه مخصوص برنامه‌نویسی لاتک واقف باشید. برنامه‌نویسی بخش جدانشدنی مشخصات سند لاتک است و به شما در ایجاد امکانات مختلف کمک می‌کند.

شاید فکر کنید این کار دشوار است یا در طول کار زمان زیادی را از شما می‌گیرد. برای مطالب کوتاه و کم‌اهمیت می‌توانید به سراغ حروف‌چین‌های ساده‌تر و ابتدایی بروید. اما تصور کنید که می‌خواهید یک مقاله طولانی یا متنی پر از دستورات ریاضی و فرمول بنویسید. متن شما باید یک ساختار کلی و منسجم داشته باشد و رعایت تمامی نکات به‌ صورت تک‌به‌تک در کل متن امکان‌پذیر نیست. از همین رو برای متن‌های مهم و طولانی به‌کارگیری دستوراتی که همه استانداردها را خودکار اعمال می‌کنند بسیار ضروری است.

شاید فکر کنید که این دستورات نمای کلی مطالب را دچار مشکل می‌کند اما باید بدانید تنها هدف ایجاد بستر لاتک بهبود کیفیت متن شماست. به همین دلیل برای برنامه این امکان تعریف شده که متن دارای یک ورودی و یک خروجی باشد. شما در ورودی برنامه‌نویسی‌ها را وارد می‌کنید اما در خروجی آنها حذف شده و تنها آثارشان در متن باقی خواهد ماند. این از بهترین مشخصات سند لاتک بوده که باعث بهبود کیفیت متن شما می‌شود.

 

 

جایگاه زیپرشین در مجموعه تک

تمامی مشخصاتی که برای یک سند معمولی در تک بیان کردیم، برای اسناد ایجاد شده به کمک زیپرشین هم قابل بیان است. اما اگر بخواهیم ریزتر به مسئله نگاه کنیم می‌بینیم که بررسی مشخصات سند لاتک در زیپرشین هم ضروری است.

باید بدانید که برای حروف‌چینی و ایجاد کلمات در لاتک به یک توزیع تک احتیاج داریم. چند مورد از توزیع‌های تک، تک لایو، میک تک و مک تک هستند. در کنار آن به ویرایشگرها هم نیاز داریم اما یک موتور ویرایش مثل WinEdt به ‌صورت صرف و تنها قابلیت نگارش ندارد. هر توزیع تعدادی پکیج و موتور و ابزار دارد. زیپرشین هم یک پکیج مانند بقیه پکیج‌ها در توزیع تک است. شما می‌توانید برای سندهای فارسی از هرگونه ویرایشگری که از یونیکد پشتیبانی می‌کند بهره ببرید. البته ذکر این نکته بسیار ضروری است که ویرایشگرها چیزی به‌ غیر از پکیج‌های حروف‌چینی هستند.

در واقع اگر به زبان ساده بخواهیم این مطلب را بازگو کنیم باید بدانید که یک بستر کلی به اسم تک وجود دارد که برای کار با آن باید پکیج مورد نظر خود را فراخوانی کنید. در کنار پکیج به یک ویرایشگر هم نیاز دارید و این دو عامل با هم متن شما را مهیا می‌کنند. پس دانستیم که داشتن ویرایشگر نیز از مشخصات سند لاتک به شمار می‌رود.

جایگاه زیپرشین در بسته‌ها

ویژگی‌های مثبت سند لاتک

استفاده از سند لاتک علاوه بر بهبود کیفیت متون مزایای دیگری هم دارد. پیش‌تر گفته بودیم که شما می‌توانید نوع نوشته (کتاب، مقاله و …) را تعیین کنید. حال بهتر است بدانید که این امکان برای شما وجود دارد که حتی برای نگارش یک کتاب از چند نوع فرمت متفاوت نیز بهره ببرید. اگر می‌خواهید برای متن خود از بسته زیپرشین استفاده کنید بهتر است بدانید که فرمت‌های جالبی مانند نوشتافت و زی فرهنگ برای این منظور در دسترس هستند.

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که خیلی از افراد از آن اطلاع ندارند امکان اضافه ‌کردن پویانمایی به متن است. کاربرد این بخش در آموزش بسیار واضح و مشخص است. برای نمونه در شکل زیر یک نمودار را مشاهده می‌کنید که در یکی از اسناد تک وارد شده است. در سند اصلی اگر دکمه پلی زده شود سطح زیر نمودار به‌ صورت انیمیشن نمایش داده خواهد شد.

نمونه‌ای از پویانمایی در بستر برنامه لاتک

 

یکی دیگر از مشخصات سند لاتک این است که در کنار امکان نمایش دادن پویانمایی حتی می‌توانید فایل صوتی نیز بارگذاری کنید. برای این کار تنها باید بسته‌ای به نام media9 را فرا بخوانید و بعد از آن فایل صوتی را درج کنید. برای نمایش دادن آن گزینه‌ای با نام همان قطعه به وجود می‌آید که با کلیک کردن روی آن می‌توانید به صدا گوش دهید.

کلام آخر

برنامه لاتک ویژگی‌ها و امکانات زیادی را به مخاطبان ارائه می‌دهد و بررسی و اشاره به ‌تمامی آنها در یک مقاله نمی‌گنجد. در این مطلب تلاش شد تا به گوشه‌ای از مشخصات سند لاتک اشاره کنیم و ویژگی‌های کمتر شناخته شده آن را نیز برای شما بازگو کنیم. شما می‌توانید برای آموزش و یادگیری کار با لاتک و همچنین بسته زیپرشین به بقیه مقالات نیز سر بزنید.

Related Posts

Leave a Reply